Staff Evie Guide

vindictus__evie_banner-560x200Evie se spoléhá na svou magii a alchymistické dovednosti, aby tak v boji pomohla ostatním. Její zbraní je staff, je slabá pokud má stanout tváří v tvář nepříteli, ovšem v dostateční vzdálenosti může vyvolat mocné golemy, oživovat přátele a používat starodávnou magii k vytvoření ničivých útoků.

Evie pochází z východu. Z jejího chování můžeme usuzovat, že pochází z urozené rodiny, nicméně nikdo to neví jistě. Když se jí na to zeptáte, jen se usměje a změní téma. Navzdory svému mládí je velmi silná a na bojišti by se s ní mělo počítat.

 

Menu

Scythe vs. Staff

Myslím, že rozdíl mezi zbraněmi je každému na první pohled jasný. Staff Evie je takový klasický mág držící se v dostatečné vzdálenosti, kdežto Scythe Evie je blesk, který ani nevidíte přicházet a už ležíte na zemi bez života. Scythe Evie se spoléhá na svou rychlost a na skutečnost, že se jí povede zlikvidovat nepřítele dřív, než ji stihne chytit, protože vzhledem k její výdrži by to asi neustála. No a samozřejmě pokud jde o roli v partě, Scythe Evie je více samotářská, nikoho nepotřebuje. Staff Evie je oproti tomu víceméně závislá na partě, která udržuje nepřátele v dostatečné vzdálenosti, zatím co ona jim pomáhá, popřípadě útočí.

Výhody Scythe

   • Větší pohyblivost. Nemusíte dlouho stát na jednom místě, aby jste nabili.
   • Extrémě silný dodge skill
   • Lepší obnova staminy
   • Vzhled. Spousta lidí miluje kosy jako zbraně
   • Rychlejší likvidace slabých mobů
   • Zlepšení vyžaduje méně skillů
   • Většinou je solování lehčí
   • Pro většinu lidí je zábavnější

Výhody Staff

   • Healing skill
   • Menší šance, že vás někdo zabije
   • Staffky jsou lehčí (váhově)
   • Staffky jsou lehčí na naučení
   • Větší všestrannost na vyšších levelech
   • Zmrazení nepřátel

Ale ať si říká kdo chce co chce, vybírejte si zbraň podle toho, jak se vám s ní hraje, protože ji budete používat vy.

Staty

STR: Zvyšuje ATT, což je pro Evie zbytečné
AGI: Zvyšuje DEF, šanci na Magical Critical Hit a regeneraci staminy. Regenerace staminy je zanedbatelná. 2 AGI přidá 1 DEF
INT: Zvyšuje MATT, schopnost zvedat předměty, sílu Mana Amber a Mana Shield. 1 INT přidá 2 MATT
WIL: Zvyšuje HP a šanci na úspěch Life Flare a Standing Endurance. 1 WIL přidá přibližně 6 HP
LUK: Přidává šanci na získání White Core. Ty se náhodně objevují spolu s normálními Evil Core. Na 100 LUK nemáte šanci získat White Core.
BAL: Rozsah toho, kolik dmg způsobí váš útok. Například balance 80 znamená, že budete ubírat mezi 80-100% vašeho maximálního možného dmg.
ATT SPD: Rychlost útoku. U Evie zvyšuje rychlost Magic Arrow a snižuje dobu nabíjení.

HP: Asi tušíte, co to znamená. Vaše životy. Když HP dosáhne 0, je po vás. MUHAHA- pardon.
Stamina: Vaše výdrž. U Evie staminu spotřebovávají všechny útoky, až na kopání a zasažení při Focus.
ATT: Fyzický útok. Vzhledem k tomu, že všechny útoky Staff Evie používají MATT, je to naprosto zbytečné. Dříve bylo možné někomu omlátit Staffku o hlavu, teď už ale ne. Smiřte se s tím.
MATT: Magický útok. Jak název napovídá, určuje, jak silné budou vaše útoky.
DEF: Vaše obrana. Snižuje dmg, když vás někdo zasáhne.
Critical: Vaše šance, že budete mít critical hit (zásah, který je silnější než vaše normální)
Crit resist: Snižuje šanci, že vás nepřátelé zasáhnou critical hitem.

Skilly

Nehodlám se vypisovat se všemi skilly. Mám i jiné věci na práci. Navíc mám takové divné tušení, že asi trochu anglicky umíte a tak si to dokážete přečíst sami. A také bych ráda zopakovala mou oblíbenou větu. Nic není pravda, vše je povoleno.

Ne, to nebyla ona. Myslím, že to je… Vše záleží na vás, nikdo vám nemůže diktovat jak máte hrát, udělejte si postavu podle toho, co je pro vás nejdůležitější.

Nejvyšší priorita

Focus
Intelligence Mastery
Magic Mastery
Standing Endurance

Asi chápete, proč potřebujete Focus. Bez toho jste v háji, protože nemůžete používat ty nejsilnější skilly, které se nabíjejí. Pokud nemáte Focus na max, nejste Evie.
Intelligence Mastery je další skill bez kterého nemůžete žít. Jak jsem již nenápadně naznačila, INT potřebujete jak při útoku, tak při obraně. Na r9 pokud možno co nejdříve, potom bude problém s tím, že to strašně žere AP, takže není neobvyklé, když zvyšování na chvíli odložíte.
Magic Mastery je už poněkud spornější. Přidaný MATT je rozhodně potřebný, nicméně někteří tvrdí, že vzhledem k počtu investovaných AP (ano, není to zrovna nejlevnější skill) se nevyplatí. Já je u toho nechám a budu si užívat svých 14k MATT.
A na závěr Standing Endurance. Co víc naštve Evie, než když ji nějaký pitomec srazí na zem. Ze země se špatně útočí. Navíc nepříjemná je i doba, kterou na zemi musíte strávit, pokud nemáte tento skill na r9. Pokud máte, hned jak se dotknete země, zmáčkněte Shift a vaše Evie se okamžitě postaví.

Střední priorita

Firebolt
Ice Blast
Ice Spear
Blind Arrow
Magic Arrow
Magic Critical Hits
SP: Reverse Gravity

A přecházíme ke konkrétním útokům. Vážně jste si mysleli, že můžete bojovat bez nich?
Firebolt je úžasný a velmi efektivní skill. Ideální pokud je kolem vás rušno a vy je chcete nechat vyletět do povětří.
Ice Blast mám přece jen radši. Nějaký ten rozsah má také a navíc je tu i šance na zmrazení nepřátel. Tohle oceníte nejen vy, ale i ostatní ve vaší partě.
To samé platí u Ice Spear. Nevýhodou skillu je, že nezasáhne tolik nepřátel. Nicméně zmražení je jisté. A co víc, dokáže zmrazit i bossy. Ale u toho pozor, druhé zmrazení nevydrží tak dlouho a poté trvá nějakou dobu, než je můžete zmrazit znovu.
Blind Arrow je velmi silný útok, jehož výhodou je i skutečnost, že zasáhne nepřítele i když se snaží utéct (ale pozor na range).
Záleží jen na vás v jakém pořadí si skilly budete zvyšovat, ale někdy to udělejte. Budete je používat všechny, věřte mi.
Magic Arrow neboli normal attack u Evie. Opravdu ho oceníte až tak na levelu 40, vzhledem k tomu, jak žere staminu. Ale je to dobrý kamarád a tak na něj nezapomeňte.
Magic Critical Hits někdo může považovat za zbytečný, někteří vítají možnost zvýšit dmg svých útoků. Je to na vás.
Stejně tak i zvyšování SP skillu Reverse Gravity. Důvody proč tento skill miluji: 1) je neuvěřitelně cool, 2) je silný, 3) je AoE, 4) budou vás milovat všichni, protože je to další způsob jak na nějakou dobu zabavit Bosse

Nízká priorita

SP: Clipped Wings
Mana Mine
Flying Sparrow
Eagle Talon
Defense Mastery
Secondary Weapon Proficiency
Strength Mastery
Weight Endurance
Agility Mastery
Stone Skin

Tohle vezmeme rychle. Jde totiž o skilly, které většinou není třeba zvyšovat, já s nimi začala až když jsem měla všechny pro Evie důležité skilly na max a nevěděla jsem co s AP.
SP skill Clipped Wings. Asi si říkáte, že jsem se zbláznila nebo tak. No, já si myslela to samé. Vždycky jsem tvrdila, že naučení se tohohle skillu byla moje největší chyba ve Vindi, protože jen překáží. Ale nedávno jsem zjistila, že nemusí být zas tak špatný. 1) nepotřebuje tolik SP, 2) zbaví vás otravných mobů hlavně v hero (tedy, zpomalí, ale vy máte čas utéct, nabít, …), ale hlavně 3) funguje i na mini bossy. No nekecám, vážně. A ano, funguje i na 4 golemy v Colru the Golem.
Mana Mine a Flying Sparrow moc nepoužijete, maximálně při uhýbání a nebo při létání (no vážně, podívejte se zde). Eagle Talon je oproti domu docela oblíbený skill. 1) používá se při skipování (je třeba ho mít na r9, kdy s jeho pomocí můžete vytvořit Magic Fire Mine), 2) dá se použít při BO, které jsou u země (třeba Irukul).
Secondary Weapon Proficiency se vám může hodit pouze při nějakých těch BO. Občas je lepší používat Fine Speary nebo Sticky Bombs. Ale… no zvažte sami.
Strength Mastery POUZE aby jste mohli získat Weight Endurance, to znamená na rank D. Weight Endurance se může hodit až začnete používat Light Armor místo Cloth, ale stačí rE nebo rD.

Solo priorita

Alchemy: Mana Pistol
Alchemy: Mercury Trap
Alchemy: Create Golem
Alchemy: Golem Mastery

Jde o skilly, které použijete především v případě, že půjdete sami. Mana Pistol a Mercury Trap můžete občas použít i v partě, ale nestává se to často. A taková rada do života, pokud si to parta nebude výslovně přát, Golema nevyvolávejte. Dost překáží, nejsou přes něj vidět nepřátelé a už vůbec přes něj nejde bojovat.
Takže, na co se tedy hodí?
Mana Pistol je skvělý společník pro Evie. Je až překvapivě silná, na vyšším ranku i rychlá, navíc může zabavit nepřátele.
Mercury Trap je výborný vynález když se potřebujete na chvíli zbavit nepřítele. Na chvíli ho udrží na místě, což se hodí třeba při BO (osobně používám při BO v Decisive Battle). Ale udrží jen ty menší, Colru si jí ani nevšimne. Taky dávejte pozor, aby jste byli mimo dosah onoho nepřítele. Nemůže se sice hýbat, ale máchat kolem sebe může a pokud má útok, který ho posune vpřed, může vám i utéct. Tohle bohužel většina hráčů nechápe, a tak mám většinou akorát tak zlost a chuť omlátit jim svou Staffku o hlavu.
Golem je takový roztomilý kamarád, když potřebujete nepřítele zablokovat. A taky je docela dobrý v omračování nepřátel.

Survival priorita

Mana Shield
Mana Amber
HP Potion Proficiency
Willpower Mastery
Life Flare
Campfire
Health Mastery
Cloth/Light Armor Mastery

Samozřejmě útok není vše. A tak tu máme něco pro přežití.
Mana Shield a Mana Amber jsou pro Evie dosti důležité. Při větších a těžších nepřátelích zjistíte, že bez Mana Amber nepřežijete ani minutu. A když jste takový nemehla, jako že jste, Mana Shield vás taky udrží trochu déle.
HP Potion Proficiency se hodí, protože hezky zvyšuje počet HP, které získáte z lektvarů. Když už jste takový nemehla, že vám někdo HP vezme.
Ze začátku budete Willpower Mastery potřebovat jen na rD, aby jste se mohli naučit Life Flare (ale moc na tenhle skill nespoléhejte, pořád jste smrtelní). Později WM možná oceníte kvůli zvýšení šance na úspěch Standing Endurance.
Já osobně mám Campfire na rD, protože jsem brzy zjistila, že když jdu sama, tak na něj stejně kašlu a v partě ho vždycky někdo má.
Health Mastery nechte být dokud máte důležitější skilly. Evie si to moc neužije.
Cloth/Light Armor Mastery si zvyšujte podle potřeby.

Healer priorita

SP: Regeneration
Revive
Alchemy: Transform Erg

Vzhledem k tomu, že XE server nemá skill Healing Corona, SP skill Regeneration je jediný (užitečný) healovací skill. Takže jestli k něčemu chcete být, možná není nejhorší nápad si ho zlepšit.
Revive budete jako Evie používat často, protože se to od vás jako od Evie očekává. Jeho velkou výhodou je množství HP, které oživený získá. A také skutečnost, že počet pírek je omezený. Takové nevyřčené pravidlo je, že Evie má přednost před Phoenix Feather, takže když uvidíte Evie nad osobou, jak se nadechuje, aby udělala Revive, nesnažte se stejnou osobu oživit peřím. Takovým lidem bych to peří nejraději nacpala do zadku.
Transform Erg je… sakra používá to někdo? To je ten nejzbytečnější skill ve hře.

Transformace

Můžu prostě jednoduše napsat, Evie musí být DK, protože Pala je pro ni naprosto zbytečný. Ale my jsme řekli ne. A tady máte důkaz místo slibů.

1. proměna

Grace: DEF vs Revelation: ATT
Na levelu 3 Grace: DEF přidává +750 DEF, Revelation: ATT přidává +1500 ATT/MATT, +4 BAL. Nevím, která Evie by dala přednost DEF před MATT+BAL. Já tedy rozhodně ne.

Grasp vs. Steal
Na levelu 5 Grasp přidává +25% projectile damage, Steal absorbuje 25% HP. Pro Evie je zde docela jasnou volbou Steal, vzhledem k tomu, že přidává MATT. Stejně tento skill nebudete tolik zvyšovat.

Grace: Aura vs. Revelation: Aura
Grace: Aura na levelu 5 přidává 5 SP každé 3 sekundy, Revelation: Aura přidává +150 maximální Staminy. Jak pro Evie, tak pro celou partu je lepší Revelation: Aura, vzhledem k tomu, že přidává jak aktuální, tak maximální staminu.

2. proměna

Grace: Perseverance vs. Revelation: Fury
Opět tu máme to samé, první skill přidává na levelu 3 +750 DEF, druhý +1500 ATT/MATT, +6 BAL. Nebudu se opakovat, můj názor znáte.

Conviction vs. Fissure
Fissure je dalším skvělým skillem, který na nějakou dobu ochromí nepřítele. Navíc je to i velmi silný skill.

Equipment

Pokud neumíte hrát, equip vás nezachrání. Just by the way.

Armor

Asi tak nejlevnějším, nejdostupnějším, nejlehčí, nejzákladnějším postupem je:

Scarlet Witch -> Broken Ash -> Rose Drop -> Southern Winter -> Temptress -> *Vehemence/Temptress -> Wonderland

*Vehemence Hat + Gloves + Jacket + Skirt, Temptress Booties (+set bonus with Earrings of Temptation)
STR 100
AGI 108
INT 592
DEF 2176
Weight: 122 (90 with proficiencies, ~76 after upgrades)
(requires Cloth and Light r9)

Midnight Wedding, Broken Feather a Ingkara sety nejsou zas tak velkým vylepšením kombinace Vehemence/Temptress a tak je zbytečné za ně utrácet peníze. Fallen Angel je sice lepší, ale Wonderland přidává více INT (88 INT navíc u Wonderland je podle mě lepší než 25 Stamina u Fallen Angel).

Mhara set je lepší než Wonderland, ale jen o 49 INT. Wonderland je levnější, hlavně tedy rukavice, boty a klobouk, což oceníte až do něj budete strkat scrolly.

Everlasting sice přidává dost DEF, nicméně pro Evie je to moc málo než aby se tím zatěžovala a Wonderland přidává o 16 INT víc.

Nevěříte? Tak si zkuste porovnat věci ZDE.

Celkově je lepší mít vyšší INT, který Evie zajišťuje jistou obranu prostřednictvím Mana Shield, než DEF poskytovaný Light, Heavy nebo Plate Armor sety.

Weapon

Samozřejmě u zbraní se zaměřujeme na množství MATT. Takže vychází zhruba toto:

Short Staff -> New Friendship Staff -> Aodhan’s Staff -> Staff of Life -> Blooming Staff/Watchtower: The Witch -> Ivory Staff -> Firework Launcher -> Rakum Rakish/Dreamwalker -> Raider’s Staff -> Joyous Crook/Seal Maker

Dreamwalker je rychlejší, Rakum Rakish je silnější. Tady je to jen na vás, já osobně preferuji rychlost.

Raider’s poskytuje nějaké to zlepšení v MATT a Crit, ale neinvestovala bych, pokud nechcete za každou cenu největší MATT.

Teten Staff je docela dost na nic, nicméně Joyous Crook je velkým zlepšením. Opět tu je otázka, zda chcete více MATT (Joyous Crook) nebo Att Speed (Seal Maker).

Accessories a Books

Pokud jde o prsteny a belty, nebudu se to ani snažit rozepisovat prostě vám ukážu porovnání různých kombinací.

Pokud jste chudí, podívejte se SEM. Pokud máte více peněz a jste ochotni investovat do věcí s více hvězdičkami, podívejte se SEM.

Výběr Charm je jednoduchý. Pokud máte ohromné štěstí nebo jste neuvěřitelně bohatí, sežeňte si Ancient Crystal. Neznám jeho současnou cenu, ale víc jak 50kk to je určitě. Padá z rampouchů všude kde jsou. Pro ostatní smrtelníky tu zbývá jen Ghost Witch Emblem.

Pokud jde o knihu, nejvíce INT přidává Spell Book: Shadow Looting, nicméně když už máte Ghost Witch Emblem,

Ghost Witch Spell Book v kombinaci s ním bude přidávat o 6 INT více.

Earrings pokud máte Temptress set Earrings of Temptation. Pokud nemáte ani kousek setu, vyplatí se Broken Feather Earrings.

Enchant Scrolly

Pro více informací o enchanting si přečtěte tento výborný článek od Adnilla.

Tady máte nějaké návrhy, co si dát do svých věcí.

Weapon

Prefix

 • Gallant (+180 ATT, +150 MATT, +1 BAL s Kobold Beater title)
 • Hateful (+2 Attack speed, navíc +3 Attack Speed s Staff Mastery r7, +4% critical rate)

Suffix

 • Valor (+5 BAL, +4 Attack Speed, +130 ATT, +119 MATT)
 • Bloodlust (+3 BAL, +5 Attack Speed, +150 ATT, +138 MATT)
 • Divine Punishment (+677 MATT, +1 ATT SPD, -2 BAL, +2% CRIT)
 • Dominance (+150 ATT, +150 MATT, při útočení má šanci na zvýšení BAL o 30 a regeneraci 2 stamina za sekundu, na 60 sekund)

Shoes

Suffix

 • Zeal (regeneruje staminu o 1 za sekundu a je vždy aktivní, i když by jste normálně nebyli schopni staminu regenerovat)

Any Cloth Armor or Light Armor equipment

Prefix:

 • Well-Balanced (+2 ATT SPD, +1 BAL, +1% CRIT, -1% CRIT resistance)

Suffix:

 • Force (+2 BAL, +140 ATT, +132 M. ATT, -28 DEF)

Book

Prefix

 • Sage’s (+21 INT, -6 AGI)

Suffix

 • Chaos (has a chance of increasing MATT by 150 for 30 seconds when attacking)

Accessories

Prefix:

 • Strong (+9 STR, +9 INT, +2 STA when level 66 or above
 • Significant (+15 ATT, +15 MATT, +1 ATT SPD when level 68 or above)

Suffix:

 • Berserker (+30 ATT, +30 MATT and 2 stamina regained every second when level 70)
 • Passion (+200 DEF, +2 STA)

Další scrolly a jejich lokace najdete ZDE.

Tipy a triky

Ovládání Evie

 • Délku nabíjení můžete zredukovat tím, že ve chvíli, kdy se dostanete na level, rychle pustíte a znovu zmáčknete pravé tlačítko myši.
 • Když zmáčknete Alt, uvidíte kolik sekund zbývá než budete moct použít skilly.
 • Pokud chcete zrušit Alchemy Box, zmáčkněte Esc. Tím se ale dostanete do modu myši a tak musí zmáčknout Esc ještě jednou.
 • Objevuje se bug, kdy se nemůžete hýbat do stran a nebo vidíte Focus, i když nenabíjíte. Pomáhá, když rychle probliknete Focus.

Manipulace se skilly

 • Když stojíte blízko nepřátel, Focus je zasáhne. Pomáhá to u slabých mobů, kterým to může zrušit jejich útok.
 • Pokud použijete Ice Spear nebo Ice Blast na již zmrazeného bosse, rozmrazíte ho. A naštvete celou partu.
 • Některý velcí bossové (Titan, Ahglan) mají svůj… řekněme střed terče na který Evie střílí… moc vysoko. V jisté vzdálenosti poletí Firebolt tím směrem a vy se nemusíte trefit.

Triky s Golemem

 • Na bossy jako Klaus nebo Ingkara, kteří střílejí, můžete použít vyvolaného (nemusí být kompletní) golema jako štít. Funguje to i u Colrua, ale i ten nejlepší Golem vydrží 2 zásahy. Možná 3 když máte štěstí.
 • Golema můžete použít k zablokování bosse v úzké uličce.
 • Pokud jste v partě, kde jsou samé Evie, armáda Golemů může přijít v hod, hlavně když totálně zablokují bosse a on se nemůže hnout.
 • Pokud jde o debuffy, platí i na vyvolané Golemy (a pistole), takže při boji s Klausem je Golem pouze překážkou.
 • V raidech The Giant a Avatar of Destruction jsou golemové užiteční při sbírání spearů a nošení k ballistě.